Wąska kuchnia – jak ją funkcjonalnie urządzić?
Aranżacja wąskiej kuchni to niełatwe zadanie. Domownicy muszą zrezygnować z rozbudowanego aneksu kuchennego, przestrzennej jadalni czy sprzętów o dużych gabarytach. Mimo to, funkcjonalna aranżacja wąskiej kuchni jest możliwa. Sprawdź!
Jak zaaranżować wąską kuchnię w bloku?
W funkcjonalnej kuchni powinny pomieścić się nie tylko sprzęty AGD, ale i przestrzeń do wykonywania codziennych prac oraz stół jadalny. Lokalizacja stołu jadalnego na środku pomieszczenia zdecydowanie nie wchodzi w grę. Dlatego wielu posiadaczy małej kuchni zwyczajnie rezygnuje z jadalni.
Tymczasem dostępne są praktycznej rozwiązania, jak chociażby składany stół montowany przy jednej ze ścian. Kolejna propozycja to blat, który może posłużyć jako stół. W celu stworzenia takiej aranżacji wystarczy wyposażyć się w krzesła barowe dostosowane wymiarowo względem potrzeb. Atutem tego typu krzeseł jest również fakt, że nie zajmują one zbyt wiele miejsca. W przypadku szczególnie małych wnętrz alternatywą mogą być krzesła składane.
Z kolei sam aneks kuchenny powinien być projektowany w kształcie litery I, L lub U. W przypadku tej ostatniej opcji z jednej strony zwykle znajdują się sprzęty AGD i płyta grzewcza, z drugiej natomiast dodatkowa przestrzeń użytkowa. Gdy chodzi o aneks w kształcie litery L rozkładany stolik, blat czy zlew można zlokalizować pod oknem. Jeśli pomieszczenie jest szczególnie małe, umeblowanie ogranicza się do aneksu kuchennego i podstawowych sprzętów. W takim wypadku jadalnię zaaranżować można w oddzielnym pomieszczeniu, na przykład w salonie.
Warto zarazem pamiętać, że wąska kuchnia wcale nie musi być mała. Nierzadko wąskie kuchnie odznaczają się bowiem sporą powierzchnią i podłużnym kształtem. W takiej sytuacji wystarczy odpowiednio rozplanować rozłożenie mebli, biorąc pod uwagę dostępność instalacji elektrycznych i gazowych oraz źródeł światła.
Wąska, lecz widna kuchnia – pomysł na aranżację
Nawet najmniejsza kuchnia nie musi przyprawiać mieszkańców o klaustrofobię. Pomieszczenie można powiększyć optycznie, na przykład dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Oprócz głównego źródła światła warto stosować panele LED – wszędzie tam, gdzie dodatkowe oświetlenie jest potrzebne. Najczęściej umieszcza się je w okolicach płyty grzewczej i stołu jadalnego. Ogromną rolę odgrywa również dostępność światła dziennego. W tym celu należy zadbać o rolety przepuszczające światło lub żaluzje.
Nie mniej istotna jest kolorystyka, dlatego wąskie kuchnie powinny być jasne, pełne bieli. Uzupełnieniem rozbielonych barw mogą być elementy drewniane w jasnych odcieniach. Pomieszczenie można dodatkowo ubarwić niewielkimi akcentami kolorystycznymi. W białej kuchni często wystarczy zastosować kilka designerskich elementów by nadać jej ciekawy charakter.
Dodatki można dobierać dowolnie, zależnie od tego, jaki styl aranżacji dominuje w mieszkaniu. Zatem w kuchni industrialnej sprawdzi się ściana z cegły, w kuchni glamour kryształowy żyrandol, a w skandynawskim wnętrzu proste, lecz funkcjonalne akcesoria. Zatem kuchnia nie musi być więc przestrzenna, by spełniać warunki użytkowe i walory estetyczne!