Poddasze użytkowe to doskonały pomysł, gdy chodzi o pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wiele osób obawia się jednak zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur. Bez wątpienia, mieszkańcy poddaszy, borykają się z tym problemem. Jaki sprawić, by wnętrze na poddaszu było nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne?

Poddasze latem – jak obniżyć temperaturę w trakcie upałów?

O optymalne warunki cieplne warto zadbać już na etapie projektowania. Specjaliści dobierają w tym celu materiały izolacyjne. Co ciekawe, dobra izolacja przydaje się nie tylko zimą. Materiały izolacyjne zapobiegają ochładzaniu wnętrza, jak i jego przegrzaniu. W przypadku, gdy izolacja jest niewystarczająca należy jednak sięgnąć po inne sposoby.

Na poddaszach często instalowane są nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzatory. Warto postawić na innowacje umożliwiające perfekcyjny dobór temperatury, zarówno zimą, jak i latem. Przydatne mogą być także urządzenia do pomiaru wilgotności. Zimą wysoki poziom wilgotności sprawia, że temperatura odczuwalna jest dużo niższa, a warunki trudniejsze. Z kolei latem suche powietrze i upał utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zamiast urządzeń generujących koszty można wyposażyć się także w akcesoria stałe, będące gwarantem długoletnich efektów.

Doskonałym uzupełnieniem są dobrze dobrane rolety, żaluzje lub markizy. Oczywiście, muszą to być rozwiązania dedykowane konkretnie użytkownikom poddaszy. Chodzi nie tylko o odpowiednie dostosowanie wymiarów, ale także łatwość montażu na pochyłym dachu oraz bezproblemowość późniejszej regulacji. Na poddaszu sprawdzają się między innymi rolety zewnętrzne. Roleta lub markiza zewnętrzna nie tylko zatrzymuje promienie słoneczne, ale także zapewnia odpowiednią izolację cieplną. Rolety zewnętrzne chronią domowników również przed nadmiernym hałasem z zewnątrz. Ich montaż i regulacja są maksymalnie ułatwione! Warto dobrać rozwiązanie idealne względem warunków konkretnego pomieszczenia. W tym celu zachęcamy do kontaktu z Winrol!

Jak zaaranżować poddasze, by optycznie je powiększyć?

Problematyczną kwestią może okazać się niewielki metraż poddasza. Istnieją jednak sposoby na to, by optycznie powiększyć pomieszczenie, a zarazem zadbać o jego funkcjonalność. Najlepsza metoda to maksymalne wykorzystanie bieli. Nie chodzi tylko o białe wykończenie ścian! Warto wybierać jasne meble i zestawy wypoczynkowe. Z kolei zastosowanie wybranych akcentów kolorystycznych i dekoracji pozwoli wyrazić ulubiony styl.

Warto również rezygnować ze zbędnych ścian działowych lub ograniczyć ich wysokość. Podział na sypialnię, salon i biuro może być akcentowany również w inny sposób, na przykład za sprawą odpowiedniego ułożenia mebli.

Poddasze może być funkcjonalne – niezależnie od pory roku czy metrażu pomieszczenia. W celu odpowiedniej organizacji przestrzeni warto skorzystać z przedstawionych tu metod lub zasięgnąć porady specjalistów już na etapie projektowania. Ciesz się dodatkową przestrzenią na poddaszu i w pełni wykorzystaj jej potencjał!