Historia rolet
Obecnie rolety to jeden z najbardziej popularnych rodzajów osłon okiennych. Rolety tekstylne w różnych kolorach spotykamy nie tylko w mieszkaniach i domach prywatnych, ale także i w pomieszczeniach wykorzystywanych komercyjnie. W tej chwili rolety w oknie to w zasadzie norma. Czy zastanawialiście się jednak, kiedy po raz pierwszy zastosowano tego rodzaju osłony okienne? Okazuje się, że historia rolet jest naprawdę długa.
Już w starożytnym Egipcie stosowano konstrukcje bardzo przypominające rolety, których używamy obecnie. W grobowcach z czasów starożytnych odkryto ozdobne zasłony, które można było swobodnie podnosić i opuszczać za pomocą specjalnych drążków. W czasach nowożytnych rolety na pewno stosowano już w XVII wieku, o czym świadczy chociażby spis inwentarza kopenhaskiego zamku z roku 1669. W spisie tym wymieniono rolety, które w tamtym okresie podnoszone i opuszczane były za pomocą sznurków.
Dopiero w drugiej połowie XIX wieku zmieniono nieco konstrukcję rolet. W Stanach Zjednoczonych w roku 1870 został wydany patent na specjalny mechanizm sprężynowy, który miał za zadanie samoczynne przesuwanie osłony okiennej zarówno w dół, jak i w górę. Również w latach siedemdziesiątych XIX wieku Christian Faber rozpoczął sprzedaż eleganckich rolet, ręcznie sporządzanych o zdobionych malowanymi wzorami. Te piękne osłony okienne szybko zyskały ogromną popularność. Już w roku 1905 powstała pierwsza fabryka rolet. W tamtym okresie bardzo popularne były eleganckie rolety okienny wykonane ze sztywnej, krochmalonej tkaniny bawełnianej. Oczywiście także i rolety produkowane w tamtym okresie były atrakcyjnie zdobione.
Z czasem rolety jako osłony okienne stały się jeszcze bardziej popularne. W latach dwudziestych ubiegłego wieku rolety sprężynowe zaczęły być na dużą skalę wykorzystywane w Niemczech. Już wkrótce w tym kraju zaczęło działać całkiem spor firm, które specjalizowały się właśnie w produkcji wysokiej jakości rolet. Rozwój technologii w tym zakresie trwał aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Warto zaznaczyć, że w czasie wojny rolety okienne były używane w wielu krajach europejskich jako zaciemnienie podczas nalotów. Już w okresie okupacji w Danii rozwijano nowe technologii związane z produkcją rolet okiennych – bardzo prężnie działała duńska firma Faber.
Z czego produkowano kiedyś rolety? Okazuje się, że z bardzo wielu różnych materiałów. Bywało, że rolety okienne wytwarzano z papieru liniowego albo z kliszy filmowej. Bezpośrednio po drugiej wojnie światowej wykorzystywano w tym celu płachty przeciwgazowe oraz różnego typu tkaniny bawełniane.
Początkowo popularne były rolety, które opuszczały się pod własnym ciężarem, później dopiero wprowadzono mechanizm sprężynowy. Rolety z mechanizmem sprężynowym miały blokady, z pomocą których można było roletę zastopować. Dopiero w latach siedemdziesiątych doszło do zmian w tym względzie. Wtedy to wprowadzono rolety okienne z bocznym łańcuszkiem koralikowym. Ten prosty mechanizm w dużej mierze wyparł z rynku osłony okienne z mechanizmem sprężynowym.