Naturalne drewno we wnętrzu, czyli surowe piękno
W ostatnich dziesięcioleciach królowało drewno w formie unowocześnionej i atrakcyjnej cenowo, a więc… drewnopodobna sklejka. Obecnie jednak naturalne, surowe drewno w wielkim stylu powraca do łask. Gdzie drewno zaprezentuje się najpiękniej?
Surowe drewno w salonie nowoczesnym i klasycznym
Masywne szafy i mody z naturalnego drewna doskonale prezentują się w klasycznym, luksusowym salonie. Do niedawna meble tego typu kojarzyły się wyłącznie z antykami lub oryginalnymi rozwiązaniami realizowanymi na specjalne zamówienie. Meble z naturalnego drewna są bowiem produkowane niezwykle rzadko i trudno napotkać na taką propozycję w ofercie popularnych sieciówek.
Coraz częściej pojawiają się ciekawe oferty nowych firm tworzących meble z litego drewna. Są to przede wszystkim szafy do salonu, ale również stoły z litego drewna – zarówno wysokie, okazałe stoły, jak i stoliczki kawowe. W klasycznym salonie przepięknie prezentują się meble z drewna o ciemnym zabarwieniu, np. drewna egzotycznego. Gdy mowa o egzotyce, warto wspomnieć również o stylu eklektycznym i boho. We wnętrzach tego typu naturalne drewna sprawdza się idealnie.
Surowe drewno świetnie wpasowuje się również we wnętrzach industrialnych i loftowych, jako kontrast dla metalowych elementów. We wnętrzach tego typu drewno urzeka surowością, a zarazem ociepla aranżację.
Naturalne drewno w kuchni, jadalni i łazience
Co ciekawe, naturalne drewno coraz częściej stosowane jest do wykończeń powierzchni narażonych na wilgoć. Pojawiają się projekty łazienek z podłogą wykonaną z litych desek. Coraz częściej prezentowane są także projekty kuchni z blatami sporządzonymi z naturalnego drewna. Czy takie rozwiązanie ma rację bytu? Oczywiście!
Naturalne drewno to niezwykle trwały materiał wykończeniowy, choć należy o nie odpowiednio zadbać. Już na etapie produkcji drewno musi być odpowiednio osuszone, najlepiej z zastosowaniem metody suszenia komorowego. W ten sposób drewno jest jednocześnie oczyszczane z nieproszonych gości, bakterii i grzybów. Odpowiedni poziom wilgotności zapewnia trwałość i wytrzymałość drewna.
Jak dbać o naturalne drewno, by zachowało swe walory?
Drewno odznacza się naturalnymi właściwościami. Jedną z nich jest zdolność do regulacji wilgoci w pomieszczeniu. Gdy w pomieszczeniu powietrze jest suche, drewno oddaje wilgoć. Kiedy we wnętrzu panuje wilgoć, drewno ją pochłania. Zatem zachowując odpowiedni poziom wilgotności powietrza w łazience czy kuchni można zadbać jednocześnie o drewno. W tym celu należy wyposażyć pomieszczenie w otwory wentylacyjne i regularnie kontrolować warunki panujące we wnętrzu.
Co więcej, naturalne drewno najczęściej pielęgnowane jest z zastosowaniem substancji oleistych i wosków. Zatem lite drewno może być z powodzeniem wykorzystywane w kuchni, jako wykończenie blatów i stołu. Z drugiej strony dezynfekcja czy oczyszczanie drewnianego stołu może być utrudnione, gdy drewno nie jest polakierowane. W kuchni nie należy również stosować syntetycznych preparatów do czyszczenia i ochrony drewna.
Podsumowując, naturalne drewno nie tylko przepięknie wygląda, ale również znajduje wiele zastosowań w aranżacji wnętrz – nie tylko we wnętrzach klasycznych! W zestawieniu z naturalnym drewnem doskonale zaprezentują się rolety typu rzymskiego lub drewniane żaluzje.