Żaluzje to dzisiaj bardzo popularne osłony okienne. Na rynku dostępne są zarówno tradycyjne żaluzje aluminiowe, jak i eleganckie żaluzje drewniane. Pozwalają one nie tylko na skuteczną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale także mogą stanowić niebanalną dekorację. Tym bardziej chcielibyśmy przybliżyć Wam historię tych eleganckich i funkcjonalnych osłon okiennych.

Okazuje się, że żaluzje to rozwiązanie, które jest znane od bardzo dawna. Już w starożytnym Egipcie szukano rozwiązań, które pomogłyby ochronić się skutecznie przed nadmiarem promieni słonecznych. Egipskie „żaluzje” wykonane były z trzciny. W tym samym mniej więcej okresie podobne rozwiązania zostały wprowadzone niezależnie w Japonii, tam jednak osłony okienne wykonane były z bambusa (to tworzywo cieszy się dużym zainteresowaniem także i dzisiaj).

Co do późniejszej produkcji żaluzji historycy nie mają pewności. Jednak źródła historyczne potwierdzają, że już w czasach nowożytnych osłony okienne przypominające dzisiejsze żaluzje zostały sprowadzone przez weneckich kupców z Persji. Z czasem żaluzje rozpropagowane zostały także i we Francji oraz wielu innych krajach europejskich i w Ameryce. To właśnie z tamtego okresu pochodzi popularne także dzisiaj określenie „żaluzja wenecka”. Z kolei we Francji nadal funkcjonuje sformułowanie „Les Persienes”.

11 grudnia 1769 roku żaluzje zostały opatentowane przez Edwarda Berana, przedsiębiorcę z Londynu. Druga połowa XVIII wieku to czas, kiedy żaluzje stawały się coraz bardziej popularne. Zaczęto stosować je na dużą skalę. Dowodem na to, że żaluzje były popularne już w XVIII wieku jest chociażby fakt, że są one widoczne na rysunku przedstawiającym podpisanie amerykańskiej deklaracji niepodległości. Ta słynna grafika pochodzi z roku 1776.

Warto podkreślić, że technika budowy żaluzji rozwijała sie również we Francji. Już w roku 1812 paryski stolarz Auguste Cochot otrzymał patent na osłonę okienną wykonaną z drewna. Co prawda, wtedy jeszcze nie padło określenie „żaluzje”, jednak w opisie wynalazku mowa o systemie wąskich deseczek z drewna, które umocowane są na sznurku. Deseczki te, według opisu, można było opuszczać i pociągać, w ten sposób dowolnie sterując ilością wpadającego światła.

Już w połowie XIX wieku powstała pierwsza duża fabryka, która zajmowała się produkcją żaluzji. Chodzi o przedsiębiorstwo Heinricha Fresse z Hamburga, firma ta specjalizowała się w żaluzjach z drobnych, drewnianych deseczek. W tamtym okresie żaluzje miały być nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne. Miały pasować do charakterystycznych dziewiętnastowiecznych fasad budynków.

Z czasem opracowane zostały nowe metody produkcji żaluzji. Zaczęto także wykorzystywać inne materiały. W każdym razie uniwersalność żaluzji, ich atrakcyjny design i możliwość regulowania ilości wpadającego światła z ich pomocą sprawiły, że te tradycyjne osłony okienne także i dzisiaj cieszą się wielkim zainteresowaniem. Obecnie możemy zdecydować się na żaluzje z różnych materiałów, o lamelach różnej szerokości, które oferowane są w wielu kolorach.